Texas County Map By Workforce Development Area

TEXAS COUNTIES BY REGION


1. PANHANDLE
Armstrong
Briscoe
Carson
Castro
Childress
Collingsworth
Dallam
Deaf Smith
Donley
Gray
Hall
Hansford
Hartley
Hemphill
Hutchinson
Lipscomb
Moore
Ochiltree
Oldham
Parmer
Potter
Randall
Roberts
Sherman
Swisher
Wheeler

2. SOUTH PLAINS
Bailey
Cochran
Crosby
Dickens
Floyd
Garza
Hale
Hockley
King
Lamb
Lubbock
Lynn
Motley
Terry
Yoakum

3. NORTH TEXAS
Archer
Baylor
Clay
Cottle
Foard
Hardeman
Jack
Montague
Wichita
Wilbarger
Young

4. NORTH CENTRAL TEXAS
Collin
Denton
Ellis
Erath
Hood
Hunt
Johnson
Kaufman
Navarro
Palo Pinto
Parker
Rockwall
Somervell
Wise

5. TARRANT COUNTY
Tarrant

6. GREATER DALLAS COUNTY
Dallas

7. TARRANT COUNTY
Bowie
Cass
Delta
Franklin
Hopkins
Lamar
Morris
Red River
Titus

8. EAST TEXAS
Anderson
Camp
Cherokee
Gregg
Harrison
Henderson
Marion
Panola
Rains
Rusk
Smith
Upshur
Van Zandt
Wood

9. WEST CENTRAL TEXAS
Brown
Callahan
Coleman
Comanche
Eastland
Fisher
Haskell
Jones
Kent
Knox
Mitchell
Nolan
Runnels
Scurry
Shackelford
Stephens
Stonewall
Taylor
Throckmorton

10. BORDERPLEX
Brewster
Culberson
El Paso
Hudspeth
Jeff Davis
Presidio

11. PERMIAN BASIN
Andrews
Borden
Crane
Dawson
Ector
Gaines
Glasscock
Howard
Loving
Martin
Midland
Pecos
Reeves
Terrell
Upton
Ward
Winkler

12. CONCHO VALLEY
Coke
Concho
Crockett
Irion
Kimble
Mason
McCulloch
Menard
Reagan
Schleicher
Sterling
Sutton
Tom Green

13. HEART OF TEXAS
Bosque
Falls
Freestone
Hill
Limestone
McLennan

14. CAPITAL AREA
Travis

15. RURAL CAPITAL
Bastrop
Blanco
Burnet
Caldwell
Fayette
Hays
Lee
Llano
Williamson

16. BRAZOS VALLEY
Brazos
Burleson
Grimes
Leon
Madison
Robertson
Washington

17. DEEP EAST TEXAS
Angelina
Houston
Jasper
Nacogdoches
Newton
Polk
Sabine
San Augustine
San Jacinto
Shelby
Trinity
Tyler

18. SOUTH EAST TEXAS
Hardin
Jefferson
Orange

19. GOLDEN CRESCENT
Calhoun
De Witt
Goliad
Gonzales
Jackson
Lavaca
Victoria

20. ALAMO
Atascosa
Bandera
Bexar
Comal
Frio
Gillespie
Guadalupe
Karnes
Kendall
Kerr
Medina
Wilson

21. SOUTH TEXAS
Jim Hogg
Webb
Zapata

22. COASTAL BEND
Aransas
Bee
Brooks
Duval
Jim Wells
Kenedy
Kleberg
Live Oak
McMullen
Nueces
Refugio
San Patricio

23. LOWER RIO GRANDE VALLEY
Hidalgo
Starr
Willacy

24. CAMERON COUNTY
Cameron

25. TEXOMA
Cooke
Fannin
Grayson

26. CENTRAL TEXAS
Bell
Coryell
Hamilton
Lampasas
Milam
Mills
San Saba

27. MIDDLE RIO GRANDE
Dimmit
Edwards
Kinney
La Salle
Maverick
Real
Uvalde
Val Verde
Zavala

28. GULF COAST
Austin
Brazoria
Chambers
Colorado
Fort Bend
Galveston
Harris
Liberty
Matagorda
Montgomery
Walker
Waller
Wharton